سفارش تبلیغ
سرور اختصاصی
سرور اختصاصی

موعود (عج) در اینترنت

 موعود (عج) در اینترنت

 

 محمدحسین بهرامی

 

        امام زمان (عج)، موعود، مهدویت و... از موضوعاتی است که امروزه صفحات و پایگاه های متعددی از شبکه جهانی را، به زبان های مختلف، به خود اختصاص داده است. علی رغم رشد چشمگیر مطالب اسلامی و به ویژه شیعی در شبکه، کمتر موضوعی را می توان یافت که تا این اندازه به آن توجه شده باشد. وجود پایگاه های متعدد مربوط به این موضوع، خود، شاهد این ادعا است. در ادامه تعدادی از پایگاه های مربوط به موضوع امام زمان (عج) را به اختصار معرفی می کنیم. امید که خوانندگان خردنامه را مفید افتد و مقبول درگاه آن حضرت نیز قرار گیرد.

 

 مسجد جمکران

www.jamkaran.info

این پایگاه متعلق به واحد فرهنگی مسجد مقدس جمکران است. برخی از عناوین موجود در صفحه اول عبارتند از: درباره امام زمان (عج)، امام مهدی (عج) در کلام معصومان(ع)، توقیعات و سخنان امام مهدی(ع)، معرفی مسجد مقدس جمکران، کتاب و مقاله (متن تعدادی از کتب و مقالات با موضوع امام مهدی(ع) و فهرست آثار کتابخانه تخصصی امام زمان ـ ع ـ). یکی از غنی ترین صفحات این پایگاه منابع صوتی آن است که در دو صفحه، صوت، دعا و زیارت گنجانده شده است.

 

 شبکه امام مهدی (عج)

www.emammahdi.com

این شبکه، که به همت مؤسسه فرهنگی «ضحی» و دفتر پژوهشی «وتر» راه اندازی شده است کتاب ها و مقالات متعددی را برای استفاده عموم عرضه کرده است. برخی از مطالب ویژه این پایگاه، که در پایگاه های مشابه کمتر یافت می شود، عبارتند از: صفحه گفت وگو (چت)، انجمن (جهت ارسال مکالمه و مطلب و نقد آن)، پرسش و پاسخ، غزل عشق و...

 

 شبکه اطلاع رسانی امام المهدی (عج)

www.imamalmahdi.com

این شبکه مربوط به مرکز تخصصی حضرت ولی عصر (عج) است. برخی عناوین اصلی صفحات پایگاه عبارتند از: امام مهدی (عج) کیست؟ مهدویت در قرآن، غیبت صغری و کبری، راز طول عمر، مدعیان دروغین، علائم ظهور، چگونگی و محل ظهور، تسلیم شدن قدرت ها، عصر طلایی ظهور، دوران پس از آن حضرت.

برخی از مطالب جالب توجه دیگری که در صفحه اول به آنها اشاره شده نیز عبارتند از: رویکرد غرب به مهدویت، دجّال: افسانه یا واقعیت، پاسخ به تحریف های دایره المعارف بریتانیکا در موضوع مهدویت، در جست وجوی آخرالزمان، غرب و آمادگی های پیش از ظهور و گفت وگویی با مهدی پژوهان.

 پایگاه اجلاس مهدی (عج)

www.ejlasmahdi.com

این پایگاه از طرف دبیرخانه «اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی (عج)» جهت ارائه گزارش های مربوط به این اجلاس و همچنین دیگر مطالب مرتبط با موضوع امام مهدی (عج) راه اندازی شده است. این دبیرخانه تاکنون یک اجلاس مقدماتی و سه اجلاس اصلی برگزار کرده است. برخی از عناوین موجود در این پایگاه عبارتند از: اجلاس ها، اخبار، کتابخانه، رواق هنر، مؤسسات مهدوی، پایگاه های مهدوی، این پایگاه به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی است.

 

 مجله انتظار، موعود و موعود جوان

www.hawzah.net/per/magazine/en/index.htm

در صفحه فوق از پایگاه حوزه، متن کامل شماره های مختلف مجله انتظار، در معرض استفاده عموم قرار گرفته است. اگر در آدرس بالا به جای /en/ عبارت /mo/ یا /mj/ را قرار دهید، می توانید به ترتیب شماره های مختلف مجله موعود و مجله موعود جوان را نیز مشاهده کنید.

 

 به سوی ظهور

www.zohoor.net

مهدی و اهل بیت(ع)، ظهور، جامعه مرضیّ، مهدویت و سیر بشر، بررسی جوامع، موعود و منجی از دیدگاه ادیان از جمله موضوعات مورد اشاره در این پایگاه است. البته این پایگاه در مرحله تکمیل مطالب خود است و هنوز مطالب مربوط به همه گزینه ها ارائه نشده است.

 

 پایگاه موعود

www.mouood.org

پایگاه موعود، که مدیران آن، دو مجله نیز با عنوان های «موعود» و «موعود جوان» منتشر می کنند، اخیراً در قالبی جدید عرضه شده است. مهمترین سرفصل ارائه شده در این پایگاه مقالات آن است که به جنبه های مختلف موضوع امام موعود پرداخته است. از ویژگی های پایگاه جدید ارائه نظرات مراجعان در صفحه اول است.

 

 پایگاه منجی

www.monjee.org

مؤسسه فرهنگی انتظار نور، برگزار کننده گفتمان سالانه مهدویت، ضمن راه اندازی این پایگاه متن سخنرانی های ارائه شده در سه گفتمان اول را بر روی شبکه قرار داده است. در صفحه اول، فراخوان مقاله پنجمین گفتمان با هدف ترسیمی روشن از آینده بشریت به چشم می خورد. پرسش و پاسخ، کتابشناسی، کتابخانه، نگارخانه و دیگر پایگاه ها از دیگر گزینه های این پایگاه است.

 

 پایگاه اطلاع رسانی مهدویّت

www.imammahdi-s.com

اگر چه این پایگاه نیز، مانند دیگر پایگاه ها دارای عناوینی همچون سخن بزرگان، انتشارات بنیاد (متن کامل کتاب)، مطالب تخصصی در موضوع مهدویت، میزگرد، آوای انتظار، مقالات کوتاه و... است، ولی مهمترین قسمت پایگاه را باید بخش اصطلاح نامه علوم اسلامی دانست. ظاهراً این بخش از پایگاه مدخل هایی از پایگاه پارسا است که به موضوع امام زمان (عج) و مهدویت اختصاص داشته است، هرچند متأسفانه نامی از پایگاه منبع به میان نیامده است. در این بخش ماخذ شناسی صدها مقاله و کتاب با دسته بندی مناسبی ارائه شده است. و راهنمای مناسبی برای انجام دادن کارهای پژوهشی است.

 پایگاه یا مهدی (عج)

www.yamahdi.com

در این پایگاه، که به زبان انگلیسی فعال است، مقالات متعددی دسته بندی و ارائه شده است. در بخش صوت نیز تعداد زیادی از ادعیه، مدایح و... به زبان های فارسی، عربی، اردو و انگلیسی ارائه شده است. در بخش کتاب نیز کتاب های متعددی با موضوع امام زمان (عج) به زبان انگلیسی وجود دارد. اولین کتاب از این مجموعه ترجمه کتاب آیت الله ابراهیم امینی با عنوان «دادگستر جهان» است. دو کلیپ فلش نیز به زبان انگلیسی ارائه شده که با توجه به حجم بالا مشاهده آن کمی مشکل است. آلبوم تصاویر، کارت تبریک، مسابقه زنده به همراه جایزه و بخش کودکان از دیگر بخش های این پایگاه است.

 

 مجله المهدی

http://almahdi.mybravenet.com

مجله الکترونیکی «المهدی»، که توسط حوزه علمیه بیرمنگام انگلیس منتشر می شود، به زبان انگلیسی است و به موضوعاتی همچون فقه، اصول، تاریخ، حدیث، قرآن و فلسفه براساس دیدگاه پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) می پردازد. از جمله موضوعات این مجله، که مقالاتی از آخرین شماره را نیز به خود اختصاص داده است موضوع امام مهدی (عج) است.