سفارش تبلیغ
صبا ویژن

این لیست امیرالمؤمنین علیه السّلام = 02

 

22-     سیمای امام علی به روایت اهل سنت/

هاشم بن سلیمان بحرانی/ ت: محمد امینی/ نشر مهام

 

نوشتار حاضز ترجمه‌ای است از کتاب"علی و السنه" که در کتب قدیم از آن به"مناقب امیرالمومنین" نیز تعبیر کرده‌اند. کتاب با پیش‌گفتاری درباره زندگی مولف آغاز شده، آن گاه 193حدیث در باب مناقب امیرالمومنین ـ منقول از اهل  سنت ـ به طبع رسیده است. احادیث با شماره و علامت ستاره نشان داده شده و ذیل هر یک توضیحات و پی نوشت‌های مربوط به آن درج گردیده است. امیدواریم که برادران اهل سنت دلگیر نشوند. هرچند اگر شدند هم "خود کرده را تدبیر نیست".

23-     علی زیباترین سروده هستی/شهید مصطفی چمران/

 دفتر نشر فرهنگ اسلامی

کتاب حاضر شامل دست نوشته‌ها و نیز سه سخنرانی از شهید دکتر مصطفی چمران درباره امام علی (ع) است. عناوین سخنرانی‌ها عبارت‌اند از

":ذکر خدا و  عدالت علی (ع)"، "از حکومت علی (ع) تا مهدی موعود 

(عج) "و "امام علی (ع)  تجلی عدل خدا ."مناجات‌هایش که فوق العاده است؛ ببین با مولای خود چگونه راز و نیاز می کند؟!

24-     علی حقیقتی فراتر از اساطیر/دکتر حسن رحیم‌پور ازغدی/

مؤسسه فرهنگی هنری شهید بهشتی

 

کتاب حاضر حاوی نظریات و دیدگاه‌های "رحیم‌پور ازغدی "در ماه مبارک رمضان است که به صورت گفت و گو (پرسش و پاسخ) از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد . وی طی این برنامه، دیدگاه‌های امام علی (ع) را در خصوص این موضوعات  تبیین نموده است: جامعه دینی، حقوق مردم، تکالیف مردم و دولت در قبال  یکدیگر، توسعه، عدالت، کفر، فقر، سرمایه‌داری، خشونت، تجدید نظر طلبی، حق، تکلیف، آزادی، ارکان حکومت دینی، دردهای علی (ع) و ...

 

آن برنامه‌ها برای بسیاری از مردم ایران خاطره خوشی برجای گذاشت و

برای جناب رحیم پور ورود خوبی شد به مجامع علمی داخل و خارج از کشور. آقای رحیم پور خدا قوت!

25-     غرر الحکم و درر الکلم/ عبدالواحد آمدی/

سید هاشم رسولی محلاتی/ دفتر نشر فرنگ اسلامی

مجموعه‌ای است از کلمات قصار امیرالمومنین علی (ع) که توسط

"ابوالفتح عبدالواحد آمدی" گردآوری شده است. این عبارات و

کلمات طلایی ذیل موضوعات متنوعی

چون :گناه، امر به معروف، خوشرویی، کوشش و 

جدیت، نادانی، اندوه، یاد خدا، جوانی و مهربانی سامان یافته‌اند.

عبارات عربی کتاب با ترجمه فارسی آن همراه است.

در ابتدای کتاب هم فهرست الفبایی موضوعات یاد شده مندرج است .

26- مینای قلم/جواد محدثی/ بوستان کتاب

 

  مقالات شیوا و نثرهای ادبی درباره امام علی بن ابیطالب جان عالمی به فداش، در این مجموعه گردآمده‌ است. عناوین برخی مقالات به این شرح است: "نهج‌البلاغه، نازله روح علی (ع)/ امام خمینی (ره)  "شهید عظمت/ جبران خلیل جبران",مرانید که نوحه‌گرند/ جرج جرداق", "معشوق  هشیاران/ محمدتقی جعفری", "واقعیت نامتناهی علی (ع)/ محمدرضا حکیمی", "یک  روح در چند بعد/ علی شریعتی", "میزان کمال/ سید محمود طالقانی", "در ساحل کلام علی (ع)/ جواد محدثی", "انسان کامل/ شهید مرتضی مطهری", برکه آفتاب/  سید صادق موسوی گرمارودی", "در سایه‌سار نخل ولایت/علی موسوی گرمارودی "و  "صاحب ذوالفقار/ رشیدالدین میبدی ."

 

26-     ولایت علی در قرآن کریم و سنت پیامبر/

سید مرتضی عسگری/ دانشکده اصول دین

 

در این کتاب با استناد به برخی  آیات قرآنی، احادیث و کتاب‌های شیعه و سنی، نقش و جایگاه امام علی(ع) و ولایت او (و امامان بعد از او) تبیین و بررسی شده است. موضوعات کتاب عبارت‌اند از: "نامه‌های برخی از دانشمندان سنی که شیعه شده‌اند"، "چرا موضوع امامت در قرآن مطرح نشده است"، "چرا نام علی (ع) در قرآن نیامده است"، "امامت اهل بیت (ع) از دیدگاه روایات"، "حفظ و اجرای شریعت توسط اوصیای پیامبر (ص)"، و "جایگاه مهدی (عج) در منابع مکتب خلفا". و بسیاری از سؤالهای بی جواب دیگر. 

 

27-     فرحه الغری/ عبدالکریم‌بن‌احمد ابن‌طاوس/

 محمدباقربن‌محمدتقی  مجلسی / نشر میراث مکتوب

 

"فرحه" یعنی شادی و "الغری" هم نام دیگر نجف است. پس نام فارسی کتاب می‌شود "شادی نجف".کتاب حاضر، ترجمه و شرح مختصری است از کتاب "فرحه الغری "تالیف عبدالکریم بن احمد ابن طاوس(638ـ 693ق) به قلم محمدباقر مجلسی. این کتاب، شامل  مجموعه کرامات، شرح کوتاه زندگی، نحوه شهادت و شهادت و جایگاه تربت مقدس امیرالمومنین امام علی بن ابی‌طالب(ع) است. راستی این کتاب چقدر معتبر  بوده است که علامه مجلسی را راضی به ترجمه کرده است؟!

 

28-     امام علی(ع) از ولادت تا شهادت/

 سید محمد کاظم قزوینی/ ترجمه: علی کرمی/ نشر دلیل ما

 

 در اصل به زبان عربی است و به نام "الامام علی من المهد الی اللحد" . در این کتاب شرح حال حضرت علی(ع) از ولادت تا شهادت بازگو شده است. مطالب کتاب با استناد به منابع متعدد شیعه و سنی به رشته تحریر درآمده و حاوی مطالب متنوعی درباره زندگی، فضایل و کرامات حضرت علی (ع) است. در این کتاب ضمن مروری بر مراحل کودکی، نحوه اسلام آوردن آن حضرت بیان می‌شود. سپس این مباحث فراهم می‌آید: ماجرای لیله المبیت، هجرت علی(ع) به مدینه، جنگ‌هایی که علی(ع) در آنها شرکت داشته، روز مباهله، برخی فضایل (یقین,عفو, زهد, حکمت, عبادت و عدل)، حدیث  منزلت، روز غدیر، سکوت علی(ع) و حکومت علی (ع) 

29-     امام علی صدای عدالت انسانیت/ جورج جرداق /

سید هادی خسروشاهی/ نشر فراهانی

در این تحقیق به تفصیل درباره زندگی، اخلاق، عقاید، و فضایل امام علی(ع) سخن می‌رود؛ به ویژه جنبه‌هایی ناگفته از رفتار اجتماعی آن حضرت، عدالت گرایی، و شیوه حکومت ایشان بررسی و ارزیابی می‌شود. اصل کتاب عربی است با نام زیبای "الامام علی صوت عداله الانسانیه"

رهبر معظم انقلاب از روی همین کتاب در نماز جمعه تهران در سال امام علی متنی را خوانده و از جورج جرداق مسیحی برای این کتاب تجلیل نمودند. 

http://www.ketabnews.com/detail-2183-fa-22.html