سفارش تبلیغ
صبا ویژن

امام مهدی عج در نگاه امام خمینی ره =01

 نام کتاب:

 امام مهدی عج در نگاه امام خمینی

 خصائص المهدی

خصایص و ویژگی های حضرت مهدی (عج) بیشتر از آن است که بتوان در این مقاله بیان نمود. در مجموعه سخنان حضرت امام (رحمه الله) به تعدادی از آن ها اشاره شده است که با ذکر بخشی از آن ها متبرک می شویم.

 1 ـ خاتم الاوصیاء

یکی از ویژگی های امام زمان آنست که حضرت ایشان آخرین امام معصوم و به عبارتی خاتم اوصیا است. در سخنان امام راحل آمده است:

«سالروز مبارک ولادت باسعادت و پربرکت حضرت خاتم الاوصیاء و مفخر الاولیاء حجت بن الحسن العسکری ـ ارواحنا لمقدمه الفداء ـ بر مظلومان دهر و مستضعفان جهان مبارک بود.» [1] .

این ویژگی ها اشاره به یک مطلب مهم دارد که در روایت های متعددی ذکر شده است; از جمله ی این روایت ها، حدیث زیر است:

قال رسول الله (صلی الله علیه وآله): «الائمة من بعدی اثناعشر اوّلهم أنت یا علی، و آخرهم القائم الذی یفتح الله ـ تعالی ذکره ـ علی یدیه مشارق الارض و مغاربها». [2] .

بنابراین اوصیای پیامبر و جانشینان او دوازده نفرند که آخرین ایشان حضرت مهدی (عج) است، پس او «خاتم الاوصیاء» است.

 2 ـ خلیفة الله

یکی دیگر از ویژگی های امام عصر (علیه السلام) آنست که حضرتش، «خلیفة الله» است. این ویژگی نیز در بیان حضرت امام (رحمه الله) آمده است. ایشان فرموده است:

«من خیلی ناراحت گاهی می شوم از این که مثلاً امام عصر (علیه السلام) را می گویند سلطان السّلاطین; خلیفة الله است.» [3] .

همان طور که می دانیم غرض از خلقت بشر این بود که «جانشین خدا» یعنی همان خلیفة الله باشد، آن گونه که در قرآن آمده است: و اذ قال ربّک للملائکة إنّی جاعل فی الارض خلیفة [4] ; و هنگامی که پرودگار تو به فرشتگان گفت: در زمین جانشین قرار خواهم داد.

از طرف دیگر، در روایت ها به حضرت مهدی (عج) لقب «خلیفة الله» اعطا شده است. از جمله در روایتی که پیامبر فرمود: «یخرج المهدی و علی رأسه غمامة فیها مناد ینادی هذا المهدی خلیفة الله فاتّبعوه» [5] .

 3 ـ مُصلح

مدعیان اصلاح طلب زیادند ولی اصلاح طلب واقعی حضرت مهدی (عج) است. این ویژگی نیز در سخن امام راحل (رحمه الله) ذکر شده است.

«و آن روزی که انشاء الله تعالی، مصلح کل ظهور نماید، گمان نکنید که یک معجزه شود و یک روزه عالم اصلاح شود بلکه با کوشش ها و فداکاری ها ستمکاران سرکوب و منزوی می شوند.» [6] .

«من امیدوارم که انشاء الله حضرت بقیة الله زودتر تشریف بیاورند و این طبیب واقعی بشر، با آن دم مسیحایی خود اصلاح کند این ها را.» [7] .

این که حضرت مهدی (عج) روزی خواهد آمد و «اصلاحات» واقعی را آغاز می نماید، مستند آن روایت هایی است، از جمله روایتی که راجع به تفسیر آیه ی 17 سوره ی حدید آمده است:

«عن ابن عباس فی قوله تعالی اعلموا انّ الله یحیی الارض بعد موتها، [8] یعنی یصلح الارض بقائم آل محمد من بعد موتها یعنی من بعد جور اهل مملکتها...» [9] .

 4 ـ بقیة الله

حضرت مهدی (عج) یادگار امامان و باقی مانده ی آنان است. او ذخیره ی خدا است که در قرآنش فرمود:

بقیت الله خیرٌ لکم ان کنتم مؤمنین [10] ; بازمانده ی خدا برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید.

امام خمینی (رحمه الله) از مقتدای خویش امام زمان به «بقیة الله» و نیز «ذخیره خدا» تعبیر کرده است.

«دست عنایت خدای تبارک و تعالی به سر این ملت کشیده شده است و ایمان آن ها را تقویت فرموده است که یکی از علائم ظهور بقیة الله ارواحنا فداه است.» [11] .

«اگر مهدی موعود هم مثل سایر اولیاء به جوار حق می رفتند. دیگر کسی نبوده است که این اجراء عدالت را بکند، نمی توانسته، و این یک موجودی است که ذخیره شده است برای همچو مطلبی». [12] .

در روایت ها آمده است، وقتی خواستید به امام زمان سلام بدهید، بگویید: «السّلام علیک یا بقیّة الله فی أرضه» [13] .

 5 ـ قائم

از القاب مشهور ولی عصر (علیه السلام) این است که ایشان «قائم» هستند. امامراحل (رحمه الله) ضمن اشاره به این لقب می فرماید: «امیدوارم که ما همه... به آن وظایفی که اسلام، قرآن، تحت لوای حضرت صاحب (علیه السلام) برای ما تعیین فرموده اند عمل کنیم... شاید این وضعی که برای حضرت صاحب (علیه السلام) ذکر شده است. دنبال همین آیه شریفه که می فرماید:

قل انّما اعظکم بواحدة ان تقوموا لله مثنی و فرادی... [14] همه باید قیام بکنیم قیام واحد که بالاترین قیام همان قیام آن شخص واحد است و همه قیام ها باید دنبال آن قیام باشد و قیام لله باشد... البته آن حضرت قیام لله می فرمایند...» [15] .

علاوه بر آیه ای که در سخنان حضرت امام (رحمه الله) ذکر شد، در روایت آمده است: «پس از شهادت امام حسین (علیه السلام) فرشتگان ضجّه کنان از خدا پرسیدند: خدایا! آیا از قتل اباعبدالله چشم پوشی خواهی کرد؟ خدا ضمن اشاره به امام زمان (علیه السلام) که در حال ایستاده نماز می گذارد، فرمود: «بذلک القائم أنتقم منهم»، بوسیله ی آن قائم (ایستاده) از آن ها انتقام خواهم گرفت». [16] .

 6 ـ صاحب

ازویژگیها وصفت های امام زمان (علیه السلام) «صاحب» است که به تنهایی و یا به صورت «صاحب الزمان» استعمال میشود.

«در زمان حضرت صاحب (علیه السلام) هم که ایشان با تمام قدرت می خواهند عدل را اجرا نمایند...» [17] .

«در زمان حضرت صاحب (علیه السلام) حکومت واحد می شود...» [18] .

«آیا خلاف قرآن نیست که ما دیگر معصیت کنیم تا حضرت صاحب بیاید؟!» [19] .

به کاربردن صفت «صاحب» برای آن وجود مبارک توسط هم عصران آن حضرت بوده است:

«عن نسیم الخادم، قال: دخلت علی صاحب الزمان (علیه السلام) بعد مولده بعشر لیال، فعطست عنده فقال لی: یرحمک الله» [20] .

به امام زمان «صاحب عصر» نیز گفته می شود، آن گونه که در کلام امام راحل (رحمه الله) آمده است: «می گویند: والعصر، إنّ الانسان لفی خسر [21] امام زمان (علیه السلام) است. یعنی عصاره همه موجودات. قسم به عصاره همه موجودات یعنی قسم به انسان کامل ـ انّ الانسان لفی خسر» [22] .

همچنین به آن حضرت«ولی عصر»میگویند که این ویژگی در سخنان حضرت امام (رحمه الله) نیز به کار رفته است. [23] دربیانینورانی ازامام صادق (علیه السلام) کلمه ی «عصر»درسوره ی شریفه ی«و العصر»به عصر خروج امام زمان تفسیر شده است. [24] .