سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آشنایی با آیتالله مولوی قندهاری

آشنایی با آیت‌الله مولوی قندهاری

----------------

به گزارش جهان،‌ آیت‌الله دکتر روح‌الله قرهی در تهران و در خانواده‌ای متدین متولد و هم‌زمان با گذراندن دوره متوسطه تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد. وی پس از گذراندن دوره مقدمات و تفسیر نزد آیت‌الله حاج شیخ احمد ادیب، حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سید نورالدین دزفولی و حجت‌الاسلام و المسلمین حاج میرزا علی‌اصغر هرندی در سال 1359 عازم قم شد و سطوح عالیه حوزوی را در قم گذراند. آیت‌الله قرهی سطوح عالی فقه و اصول خود را نزد آیات عظام گلپایگانی، مرعشی نجفی، تبریزی، بهجت، مکارم شیرازی و آیات حسن‌زاده آملی و جوادی آملی گذراند و در نهایت از آیت‌الله مرعشی نجفی اجازه‌نامه اجتهاد کسب کرد.

آیت‌الله قرهی در دوران هشت سال دفاع مقدس کنار تحصیل دروس حوزوی بارها در میدان نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرد و در سال 1364 در منطقه عملیاتی فاو بر اثر گاز خردل، شیمیایی شده و در سال 1365 نیز در منطقه عملیاتی شلمچه با اصابت ترکش و تخلیه چشم راست و ساییدگی مهره‌های ستون فقرات به خیل جانبازان جنگ تحمیلی پیوست. این جانباز هفتاد درصد، پس از جنگ تحمیلی، تدریس مکاسب، کفایه، تجرید العقاید، نهایه الحکمه را در مدرسه علمیه فیضیه قم آغاز کرد، اما به‌سبب آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی و دستور پزشکان، از سال 1374 از شهر مقدس قم به‌سوی تهران هجرت کرد.

این استاد اخلاق پس از دریافت مدرک دکترای فلسفه غرب از دانشگاه هامبورگ، در تهران به تدریس فلسفه، حقوق و معارف در دانشگاه‌های نیروی انتظامی، علامه طباطبایی، امام صادق علیه السّلام و تهران مشغول شد. وی از سال 1381 با تأسیس حوزه علمیه امام مهدی عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف در شهرک حکیمیه تهران فعالیت‌های دانشگاهی خود را متوقف کرده به تربیت طلاب پرداخت. رئیس حوزه در مدرسه علمیه امام مهدی افزون بر تدریس اخلاق،‌ تفسیر قرآن، ادبیات، منطق و کلام، دوره روش تحقیق را نیز ویژه طلاب برگزار کرد و از سال تحصیلی 1388 تدریس خارج اصول را نیز آغاز نمود.

مؤسس حوزه علمیه امام مهدی تهران تاکنون آثاری چون «گوهرهای فوق‌عرشی» (ج1) شامل شرح دعای ابوحمزه ثمالی، «اکسیر رمضان»، «تفسیر قرآن کریم سوره حمد» (در چند مجلد)، «حج عارفان»، «اخلاق الهی و سیر و سلوک انسانی»، «الحصول فی علم الاصول»، «زندگانی امام حسین علیه السّلام از منظرهای مختلف»، «اصول فقه»، «شرح آداب الصلاة امام خمینی(ره)» و «شرح رساله ذکر و ذاکر علامه حسن‌زاده آملی» را تألیف نموده که بعضی از این کتب به چاپ رسیده و مابقی در شرف انتشار است.

آیت‌الله قرهی ضمن بازدید از خبرگزاری تسنیم، با خبرنگاران و مدیران این خبرگزاری درباره مسائل روز و در حوزه‌های مختلف فرهنگی و سیاسی به گفت‌وگو پرداخت و پس از شنیدن توضیحات مدیران سرویس‌های مختلف، نکاتی درباره هریک از سرویس‌ها و بخش‌های خبری عنوان کرد و در ادامه، در گفت‌وگویی تفصیلی به بیان مبسوط نظرات و دیدگاه‌های خود درباره تمدن نوین اسلامی و بایسته‌ها و لوازم آن پرداخت. بخش ابتدایی از سخنان آیت‌الله قرهی که نکات خوب و برجسته‌ای در خلال بازدید ایشان از بخش‌های خبری خبرگزاری را شامل می‌شد منتشر می‌شود و مشروح گفت‌وگو در موضوع تمدن اسلامی و مقوله سبک زندگی در روزهای آینده منتشر خواهد شد. در این بخش از سخنان آیت‌الله قرهی نکات خاصی به‌نقل از بسیاری از علما و بزرگان درخصوص رهبر معظم انقلاب بیان شده است.

آیت‌الله قرهی پس از شنیدن گزارشی از روند فعالیت‌های خبرگزاری تسنیم که توسط مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم ارائه شد، عنوان داشت: چند نکته است که دوست دارم بیان کنم. یکی این که من اعتقاد دارم وقتی که رهبر معظم انقلاب قبل از ورود مستقیم به مطلبی، ابتدا با ایما و اشاره به آن می‌پردازند، خبرگزاری‌ها بایستی وارد میدان شوند و روی آن کار کنند. برای مثال بحث صاحب اولاد و فرزنددار شدن را با ایما و اشاره فرموده بودند، اما کسی روی آن کار نکرد. ما چند سال پیش زمانی که از حج برگشته بودیم، درباره نسل صحبت کردیم و گفتیم یکی از اولیای مرتبط با امام زمان عجّل اللّه تعالی فرجه گفته است که یکی از نارضایتی‌های وجود مبارک حضرت نسل است. بعضی گفتند این خلاف نقل آقا است و بنده گفتم اتفاقاً عین کلام ایشان است و به مسئولین نیز در خفا بیان شده است.

یک مثال دیگر بحث‌های ایشان راجع به مسئله زن است که باید به تکریم آن بپردازیم. ما نخواسته‌ایم زن را محدود کنیم و معتقدیم حتی باید خانم‌ها مستقیم در فعالیت‌های اجتماعی حضور فعال داشته باشند و دنبال خبرنگاری و پزشکی و... بروند. شما امروز می‌بینید که صهیونیسم جهانی و وابستگان آن همه در یک جبهه هستند؛ شما نیز باید در یک جبهه، سنگر دفاعی عالی تشکیل دهید و دنیا را با مطالب خبری فتح کنید و هر از گاهی نشست‌های مشترکی با خبرگزاری‌های دیگر داشته باشید و حتی گاهی یک خبر را با یکدیگر روی سایت بگذارید و این نکته ان‌شاءالله نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

آشنایی با آیت‌الله مولوی قندهاری

آیت‌الله قرهی در بخش دیگری از سخنان خود به عالم ربانی آیت‌الله مولوی قندهاری که مطالب زیادی را به‌نقل از او بیان می‌کند، اشاره کرد و درباره آشنایی خود با ایشان گفت: من خودم ابتدا ایشان را نمی‌شناختم. یک‌بار در عالم رؤیا دیدم که به حرم حضرت ثامن الحجج علیهم السّلام می‌روم. در آن رؤیا محضر شیخ حر رفتم و گفتم: شما بخواهید که حضرت ما را بپذیرد. زمانی که نزد شیخ حر می‌رفتم، هنگام پایین رفتن از پله‌ها دیدم شیخی در حال بالا آمدن است و هرچه بالا می‌آید بزرگ‌تر به نظر می‌آید. یک‌دفعه نزدیک بود به من برخورد کند که از خواب پریدم و با خود اندیشیدم: موضوع چه می‌تواند باشد؟ گفتم شاید این‌گونه باشد که شیخ حر می‌خواهد بگوید: من از تو راضی نیستم، یا ناراحتند از اینکه قبل از رسیدن به خدمت حضرت رضا علیه السّلام به خدمت ایشان رفته‌ام.