سفارش تبلیغ
صبا ویژن

امام مهدی عج در نگاه امام خمینی ره =01

 نام کتاب:

 امام مهدی عج در نگاه امام خمینی

 خصائص المهدی

خصایص و ویژگی های حضرت مهدی (عج) بیشتر از آن است که بتوان در این مقاله بیان نمود. در مجموعه سخنان حضرت امام (رحمه الله) به تعدادی از آن ها اشاره شده است که با ذکر بخشی از آن ها متبرک می شویم.

 1 ـ خاتم الاوصیاء

یکی از ویژگی های امام زمان آنست که حضرت ایشان آخرین امام معصوم و به عبارتی خاتم اوصیا است. در سخنان امام راحل آمده است:

«سالروز مبارک ولادت باسعادت و پربرکت حضرت خاتم الاوصیاء و مفخر الاولیاء حجت بن الحسن العسکری ـ ارواحنا لمقدمه الفداء ـ بر مظلومان دهر و مستضعفان جهان مبارک بود.» [1] .

این ویژگی ها اشاره به یک مطلب مهم دارد که در روایت های متعددی ذکر شده است; از جمله ی این روایت ها، حدیث زیر است:

قال رسول الله (صلی الله علیه وآله): «الائمة من بعدی اثناعشر اوّلهم أنت یا علی، و آخرهم القائم الذی یفتح الله ـ تعالی ذکره ـ علی یدیه مشارق الارض و مغاربها». [2] .

بنابراین اوصیای پیامبر و جانشینان او دوازده نفرند که آخرین ایشان حضرت مهدی (عج) است، پس او «خاتم الاوصیاء» است.

 2 ـ خلیفة الله

یکی دیگر از ویژگی های امام عصر (علیه السلام) آنست که حضرتش، «خلیفة الله» است. این ویژگی نیز در بیان حضرت امام (رحمه الله) آمده است. ایشان فرموده است:

«من خیلی ناراحت گاهی می شوم از این که مثلاً امام عصر (علیه السلام) را می گویند سلطان السّلاطین; خلیفة الله است.» [3] .

همان طور که می دانیم غرض از خلقت بشر این بود که «جانشین خدا» یعنی همان خلیفة الله باشد، آن گونه که در قرآن آمده است: و اذ قال ربّک للملائکة إنّی جاعل فی الارض خلیفة [4] ; و هنگامی که پرودگار تو به فرشتگان گفت: در زمین جانشین قرار خواهم داد.

از طرف دیگر، در روایت ها به حضرت مهدی (عج) لقب «خلیفة الله» اعطا شده است. از جمله در روایتی که پیامبر فرمود: «یخرج المهدی و علی رأسه غمامة فیها مناد ینادی هذا المهدی خلیفة الله فاتّبعوه» [5] .

 3 ـ مُصلح

مدعیان اصلاح طلب زیادند ولی اصلاح طلب واقعی حضرت مهدی (عج) است. این ویژگی نیز در سخن امام راحل (رحمه الله) ذکر شده است.

«و آن روزی که انشاء الله تعالی، مصلح کل ظهور نماید، گمان نکنید که یک معجزه شود و یک روزه عالم اصلاح شود بلکه با کوشش ها و فداکاری ها ستمکاران سرکوب و منزوی می شوند.» [6] .

«من امیدوارم که انشاء الله حضرت بقیة الله زودتر تشریف بیاورند و این طبیب واقعی بشر، با آن دم مسیحایی خود اصلاح کند این ها را.» [7] .

این که حضرت مهدی (عج) روزی خواهد آمد و «اصلاحات» واقعی را آغاز می نماید، مستند آن روایت هایی است، از جمله روایتی که راجع به تفسیر آیه ی 17 سوره ی حدید آمده است:

«عن ابن عباس فی قوله تعالی اعلموا انّ الله یحیی الارض بعد موتها، [8] یعنی یصلح الارض بقائم آل محمد من بعد موتها یعنی من بعد جور اهل مملکتها...» [9] .

 4 ـ بقیة الله

حضرت مهدی (عج) یادگار امامان و باقی مانده ی آنان است. او ذخیره ی خدا است که در قرآنش فرمود:

بقیت الله خیرٌ لکم ان کنتم مؤمنین [10] ; بازمانده ی خدا برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید.

امام خمینی (رحمه الله) از مقتدای خویش امام زمان به «بقیة الله» و نیز «ذخیره خدا» تعبیر کرده است.

«دست عنایت خدای تبارک و تعالی به سر این ملت کشیده شده است و ایمان آن ها را تقویت فرموده است که یکی از علائم ظهور بقیة الله ارواحنا فداه است.» [11] .

«اگر مهدی موعود هم مثل سایر اولیاء به جوار حق می رفتند. دیگر کسی نبوده است که این اجراء عدالت را بکند، نمی توانسته، و این یک موجودی است که ذخیره شده است برای همچو مطلبی». [12] .

در روایت ها آمده است، وقتی خواستید به امام زمان سلام بدهید، بگویید: «السّلام علیک یا بقیّة الله فی أرضه» [13] .

 5 ـ قائم

از القاب مشهور ولی عصر (علیه السلام) این است که ایشان «قائم» هستند. امامراحل (رحمه الله) ضمن اشاره به این لقب می فرماید: «امیدوارم که ما همه... به آن وظایفی که اسلام، قرآن، تحت لوای حضرت صاحب (علیه السلام) برای ما تعیین فرموده اند عمل کنیم... شاید این وضعی که برای حضرت صاحب (علیه السلام) ذکر شده است. دنبال همین آیه شریفه که می فرماید:

قل انّما اعظکم بواحدة ان تقوموا لله مثنی و فرادی... [14] همه باید قیام بکنیم قیام واحد که بالاترین قیام همان قیام آن شخص واحد است و همه قیام ها باید دنبال آن قیام باشد و قیام لله باشد... البته آن حضرت قیام لله می فرمایند...» [15] .

علاوه بر آیه ای که در سخنان حضرت امام (رحمه الله) ذکر شد، در روایت آمده است: «پس از شهادت امام حسین (علیه السلام) فرشتگان ضجّه کنان از خدا پرسیدند: خدایا! آیا از قتل اباعبدالله چشم پوشی خواهی کرد؟ خدا ضمن اشاره به امام زمان (علیه السلام) که در حال ایستاده نماز می گذارد، فرمود: «بذلک القائم أنتقم منهم»، بوسیله ی آن قائم (ایستاده) از آن ها انتقام خواهم گرفت». [16] .

 6 ـ صاحب

ازویژگیها وصفت های امام زمان (علیه السلام) «صاحب» است که به تنهایی و یا به صورت «صاحب الزمان» استعمال میشود.

«در زمان حضرت صاحب (علیه السلام) هم که ایشان با تمام قدرت می خواهند عدل را اجرا نمایند...» [17] .

«در زمان حضرت صاحب (علیه السلام) حکومت واحد می شود...» [18] .

«آیا خلاف قرآن نیست که ما دیگر معصیت کنیم تا حضرت صاحب بیاید؟!» [19] .

به کاربردن صفت «صاحب» برای آن وجود مبارک توسط هم عصران آن حضرت بوده است:

«عن نسیم الخادم، قال: دخلت علی صاحب الزمان (علیه السلام) بعد مولده بعشر لیال، فعطست عنده فقال لی: یرحمک الله» [20] .

به امام زمان «صاحب عصر» نیز گفته می شود، آن گونه که در کلام امام راحل (رحمه الله) آمده است: «می گویند: والعصر، إنّ الانسان لفی خسر [21] امام زمان (علیه السلام) است. یعنی عصاره همه موجودات. قسم به عصاره همه موجودات یعنی قسم به انسان کامل ـ انّ الانسان لفی خسر» [22] .

همچنین به آن حضرت«ولی عصر»میگویند که این ویژگی در سخنان حضرت امام (رحمه الله) نیز به کار رفته است. [23] دربیانینورانی ازامام صادق (علیه السلام) کلمه ی «عصر»درسوره ی شریفه ی«و العصر»به عصر خروج امام زمان تفسیر شده است. [24] .

 


امام مهدی عج در نگاه امام خمینی =02

 7 ـ منتظَر

امام زمان کسی است که عالم و آدم در انتظار اوست. همه منتظرند تا عدالت گستر جهان بیاید و بشر را نجات دهد. به همین دلیل حضرتش را «منتظَر» نامیده اند:

«مهدی منتظر در لسان ادیان و به اتفاق مسلمین از کعبه ندا سر می دهد و بشریت را به توحید می خواند.» [25] .

در کلام نورانی امام صادق (علیه السلام) آمده است: «عن زرارة قال: سمعت اباعبدالله (علیه السلام) یقول: انّ للغلام غیبة قبل ان یقوم، قال: قلت: ولم؟ قال: یخاف ـ و أومأ بیده الی بطنه ـ ثمّ قال: یازراة و هو المنتظر و هو الّذی یشکّ فی ولادته». [26] .

 8 ـ خورشید هدایت

«نورانیت» از ویژگی های مشترک همه ی معصومین است که درباره ی آنان روایت های متعددی در این خصوص وارد شده است. در مورد حضرت مهدی (عج) نیز روایت های متعددی وارد شده است. ابتدا جملاتی از حضرت امام (رحمه الله) و سپس روایت ذکر می شود.

«امید است که خداوند متعال آن روز فرخنده را به ظهور این مولود فرخنده هرچه زودتر فرا رساند و خورشید هدایت و امامت را طالع فرماید.» [27] .

در روایت نیز آمده است: «انّ قائمنا اذا اقام اشرقت الارض بنور ربّها، و استغنی العباد عن ضوء الشّمس و صار اللّیل و النّهار واحداً، و ذهبت الظّلمة» [28] .

 9ـ مهدی موعود (عج)

از القاب مشهور آن حضرت، مهدی موعود (عج) است که بیش از سایر کلمات، استعمال می شود. در بخشی از بیانات امام خمینی (رحمه الله) آمده است:

«من نمی توانم اسم رهبر روی ایشان بگذارم،بزرگتر از این است. نمی توانم بگویم که شخص اول است، برای این که دومی در کار نیست. ایشان را نمی توانیم ما با هیچ تعبیری تعبیر کنیم الاّ همین که مهدی موعود است. آنی است که خدا ذخیره کرده است برای بشر.» [29] .

در مورد وجه نام گذاری آن جناب به مهدی از «امام نهم» نقل شده است که فرمود:

«انّما سمّی المهدی مهدیّاً لانّه یهدی لامرخفیّ، یهدی لما فی صدور الناس، یبعث الی الدّجال فیقتله لایدری فی ایّ شیء قتله» [30] .

از امام خمینی (رحمه الله) عبارت ها و ویژگی های دیگری نیز درباره ی امام عصر وجود دارد که نقل همه ی آن ها به طولانی شدن مقاله می انجامد. از قبیل: یگانه دادگستر ابدی، پرچمدار بزرگ رهایی، ناظر امور، منجی بشر و...

در کتاب دلائل الامامة نیز تعداد زیادی از القاب حضرت مهدی (عج) نقل شده است که هر یک ناظر به یک صفت و یک ویژگی حضرت مهدی (عج) است. هم چنین در «زیارت جامعه کبیره» نیز به برخی از صفات مشترک اهل بیت (علیهم السلام) اشاره شده است. [31] .

پاورقی

[1] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور (مجموعه سخنرانی ها و پیام های حضرت امام خمینی (رحمه الله))، (22جلدی)، مرکز مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، ج 15، ص 32.

[2] المجلسی، [العلامة] محمد باقر، بحار الانوار، المکتبة الاسلامیة، ج 52، ص 378، ح 184.

[3] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور، ج 8، ص 149.

[4] البقرة: 2 / 30.

[5] المجلسی، [العلامة] محمدباقر، بحار الانوار، ج 51، ص 81; و به همین مضمون: الطبری، محمد بن جریر، دلائل الامامة، مؤسسة البعثة، 1413 ق، ص 452: «...فانّه خلیفة الله عزّوجل و خلیفتی».

[6] وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی (رحمه الله)، قسمتی از بند «ع».

[7] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور، ج 17، ص 49.

[8] الحدید: 57/17. یعنی: «بدانید همانا خدا زنده می کند زمین را پس از مرگش».

[9] المجلسی، [العلامة] محمدباقر، بحار الانوار، ج 51، ص 53، ح 32; الطوسی، [الشیخ] محمدبن حسن، الغیبة، مؤسسة المعارف الاسلامیة، ط. الثانی، 1417 ق، ص 175، ح 131.

[10] هود: 11 / 86. مراجعه شود به: العروسی الحویزی، علی بن جمعة، نور الثقلین، اسماعیلیان، قم، 1415 ق، ج 2، ص 390.

[11] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور، ج 16، ص 87.

[12] همان، ج 12، ص 208.

[13] المجلسی، [العلامة] محمدباقر، بحار الانوار، ج 51، ص 36، ح 5.

[14] سبأ: 34 / 46. یعنی: «بگو: شما را به یک چیز اندرز می دهم و آن این که: دو نفر دو نفر یا یک نفر یک نفر برای خدا قیام کنید».

[15] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور، ج 7، ص 36.

[16] المجلسی، [العلامة] محمدباقر، بحار الانوار، ج 51، ص 28 و 29.

[17] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور، ج 19، ص 180.

[18] همان، ج 20، ص 79.

[19] همان، ص 197.

[20] المجلسی، [العلامة] محمدباقر، بحار الانوار، ج 51، ص 5; و نیز ص 4، ح 6 «... انّه لما سقط صاحب الزمان (علیه السلام) من بطن امّه...» هم چنین مراجعه شود به: الحرّ العاملی، [الشیخ] محمد بن حسن، اثبات الهداة، (دوره ی سه جلدی)، ج 3، ص 441، ح 8 و ص 442، ح 14.

[21] العصر: 103 / 1 و 2. یعنی: «سوگند به عصر، همانا انسان در زیان است».

[22] خمینی، [امام] سید روح الله، صحفیه نور، ج 7، ص 225.

[23] خمینی، [امام] سید روح الله، صحفیه نور، ج 7، ص 225.

[24] عن المفضّل قال: «سألت الصّادق (علیه السلام) عن قول الله عزّوجل: (والعصر، انّ الانسان لفی خسر) قال (علیه السلام): العصر عصر خروج القائم (علیه السلام)» (المجلسی، [العلامة] محمدباقر، بحار الانوار، ج 24، ص 214، ح 1).

[25] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور، ج 18، ص 88.

[26] الحرّ العاملی، [الشیخ] محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج 3، ص 443، ح 18.

[27] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور، ج 15، ص 22.

[28] الطبری، محمد بن جریر، دلائل الامامة، ص 454.

[29] خمینی، [امام] سید روح الله، صحیفه نور، ج 12، ص 208.

[30] الطبری، محمد بن جریر، دلائل الامامة، ص 466.

[31] مراجعه شود به: مفاتیح الجنان، (گردآوری: شیخ عباس قمی)، زیارت جامعه کبیره.

*************

برگرفته از سی دی شمیم گل نرگس


امام حسین (علیه السّلام)در قرآن

امام حسین (علیه السّلام)در قرآن

?-امام حسین(علیه السّلام) و ترس از خدا :

قرآن در وصف انبیا می گوید : پیامبران پیشین کسانی  بودند که در تبلیغ رسالت الهی از خدا می ترسیدندواز هیچ کس جز خدانمی ترسیدند .

اَلّذینَ یُبلّغونَ رِسالاتِ الله و یَخشونَهُ ولا یَخشِونَ اَحَداً اِلّاَ الله

ترجمه: همان کسانی که رسالت هاو پیامهای خدا را (به مردم) می رسانند واز او می ترسند واز احدی جز او نمی ترسند.

سوره احزاب آیه39

امام حسین «علیه السّلام» نیز دارای این

دو خصیصه بر جسته است:

الف:تنها از خداوند می ترسید، در دعای عرفه می گوید: اَللّهم اجعَلنی اَخشاکَ کَاَنّی اَراک» یعنی خدایا من را ترسان گردان گویا تو را می بینم.

ب:از غیر از خدا نمی ترسید، حضرت می فرماید: لو َلم یکُن لی ملجاً ولا مَاویَ لما بایعت یزیدبن معاویه یعنی اگر در دنیا هیچ پناهگاهی نداشته باشم و کسی مرا حمایت نکند من با یزید بن معاویه بیعت نخواهم کرد.

2- امام حسین«علیه السّلام»

 وامر به معروف:

قرآن می فرماید: شما بهترین امت هستید در صورتی که امر به معروف ونهی از منکر می کنید.      آل عمران آیه 11

امام حسین نیز در هدف از قیام خود می فرماید من برای احیای امر به معروف و نهی از منکر خروج کردم. «اِنّما خَرََجتُ لِطَلَب الاصلاح فی اُمّة جدّی محمّد«ص» اُریدُ اَن آمرَ بالمعروفِ و اَنهی عَن المُنکَر » یعنی من قیام کردم برای اصلاح (سروسامان دادن) امت جدم محمد (ص) می خواهم امر به معروف ونهی از منکر کنم.

3- امام حسین «علیه السّلام» وبهره مندی عموم مردم:

در جهان هستی اموری وجود دارد که عموم انسانها می توانند از آن فیض و بهره مند شوند واختصاص به هیچ طایفه ونژاد خاصی ندارند از جمله:

الف- رحمت الهی: انّ الله بالنّاسِ لَرَؤفُ الرّحیم ، به درستی که خداوند با مردم رئوف ومهربان است.         حج آیه 65

ب- رسالت پیامبر اکرم (ص): واَرسَلناکَ للنّاس رَسولا: وما تو را برای رسالت مردم فرستادیم.        نساء آیه 79

ج- قله و خانه کعبه: انّ اوّلَ بیتٍ وُضعَ للنّاس لَلّذی ببَکَة مُبارَکا: به یقین نخستین خانه که برای « عبادت»  مردم نهاده شده همان است که در بکه «مکه مکرّمه» است که پر خیر وبرکت است.     آل عمران آیه 96

د- قرآن کریم: شهررمضان الّذی انزلَ فیه القران هدًی للنّاس: ماه رمضان ماهی است که در آن قرآن فرو فرستاده شد که راهنمای مردم باشد.    بقره آیه 185

ه- عاشورای حسینی: وبَذَلَ مهجَتهُ فیک لِیَستَنقذُ عبادکَ من الجهالة و حیرةُ الضّلاله:  وبخشید خونش را در راه تو به خاطر اینکه بندگانت را از جهالت و نادانی و ضلالت و گمراهی نجات دهد.   زیارت اربعین

************

4- امام حسین «علیه السّلام» وطلب عزت:

قرآن کریم می فرماید: من کانَ یُریدُ العزّة فللّه العزّة جمیعاً الیهِ یصعَدُ الکَلم الطّیّب والعَمَلُ الصّالِح یرفَعُه: هر کس خواهان عزّت است عزّت در پرتو ایمان وعمل صالح است.         فاطر آیه 10

5- امام حسین وانفاق:

لَن تَنالو البِرّ حتی تُنفقوا ممّا تحبّون. یعنی هرگز به نیکی (کامل) نمی رسید تا از آنچه خود دوست دارید انفاق کنید

 آل عمران آیه 92

امام حسین «علیه السّلام» در روز عاشورا تمام آنچه را که در اختیار داشت و همه آنها محبوب او بود در راه خدا انفاق کرد.

6- امام حسین «علیه السّلام»

مصباح هدایت:

قرآن کریم انبیای الهی را هدایت گر مردم به امر الهی در پرتو صبر ویقین و عبادت معرفی می کند.

«وآنها را پیشوایانی قرار دادیم که (جامعه را) به دستور ماهدایت می کردند وبه آنها انجام کارهای خیر را وحی می کردیم... وآنان پرستش کنندگان ما بودند. »              انبیاء آیه 73

« واز آنان پیشوایانی قرار دادیم که (مردم را) به دستور ما هدایت می کردند از آنرو که صبر ورزیدند و آیات ما راباور داشتند .»      سجده آیه 24

امام حسین «علیه السّلام» نیز مظهر این وصف برجسته الهی است از اینرو پیامبر اکرم او را مصباح و چراغ فروزان هدایت معرفی نموده است، « انّ الحسین مصباح الهدی وسفینة النّجاة » به راستی که حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است. 

  بحارالانوار جلد 36

7- امام حسین «علیه السّلام»

 صاحب نفس مطمئنّه:

در قران کریم آمده است: یا اَیّتُهَا النّفسُ المطمَئنّه * اِرجعی الی ربّکَ راضیةَ مرضیه * فادخلی فی عبادی * وادخلی جنّتی ، ای جان آرام گرفته «جانی که در سایه کمال تقوا به مرتبه ای رسیده که هواها وشیاطین توان انحرافش را ندارند»

به سوی پروردگار خویش بازگرد در حالی که تو از او خشنود و او از تو خشنود است- پس در میان بندگان من درآی- در بهشت من داخل شو. فجر آیه 27 الی آخر

امام صادق «علیه السّلام» فرمودند: سوره مبارکه فجر را در نمازهای واجب ومستحب بخوانید زیرا این سوره مبارکه در شاًن امام حسین «علیه السّلام»است. شخصی علت آن را جویا شد، حضرت در پاسخ فرمودند: به دلیل آنکه امام حسین «علیه السّلام» صاحب نفس مطمئنّه بود که خداوند از او راضی واو از خداوند راضی بود. ( ویکی از مصادیق بارز این آیه شریفه امام حسین «علیه السّلام»است)

 بحار الانوار جلد 24

8- امام حسین «علیه السّلام»

 مراد از ذبح عظیم:

در قرآن کریم آمده است: و فَدیناهُ بذبح عظیم، و ما قربانی بزرگی را فدای او کردیم.       صافات آیه 107

در کتابهای شیعه از قبیل برهان جلد 4 نورالثقلین ج 4 بحارالانوار ج 12 صافی ج 4 حدیثی از امام رضا «علیه السّلام» نقل شده که فرمودند: مراد از ذبح عظیم امام حسین «علیه السّلام» است.

http://1173.blogfa.com